Wyznania aparatki: Przydatne akcesoria  – obraz posta

Wyznania aparatki: Przydatne akcesoria

W czasie leczenia ortodontycznego higiena jamy ustnej jest jeszcze ważniejsza niż zazwyczaj. Co może się przydać?

Już niedługo minie prawie rok, odkąd mam aparat ortodontyczny. Widzę ogromne postępy, ale zostało jeszcze sporo do zrobienia. 

We wcześniejszym wpisie z tej serii obiecałam, że przygotuję krótki niezbędnik dla osób, które planują założyć aparat. Wymieniłam tutaj najważniejsze rzeczy (choć na rynku istnieje o wiele więcej preparatów, które mogą być pomocne). Część z nich jest oczywistością, ale może dowiecie się o czymś nowym. 


Na początku potrzebna jest nam szczoteczka do zębów. Podejrzewam, że to akurat każdy ma w domu. Warto jednak zwrócić uwagę na miękkość włosia i nie używać tych ze zbyt twardym. Przydatne będą również szczoteczki dla dzieci. Są mniejsze i tym samym bardziej precyzyjne. Zdecydowanie ułatwią mycie przestrzeni, do których dostęp jest utrudniony. Ważna jest też częstsza wymiana szczoteczek, które bardzo szybko się zużywają.
Oprócz tego w niektórych sklepach można znaleźć miniaturowe szczoteczki międzyzębowe. Używam ich każdego dnia, ponieważ idealnie nadają się do czyszczenia aparatu. 


Potrzebna jest oczywiście pasta. Nie polecam past wybielających, które mogą wpłynąć na nierównie zabarwione zęby po zdjęciu aparatu. Przyda się również płyn do płukania, który oczywiście polecam używać każdemu bez względu na to, czy nosi aparat czy też nie. 


Kolejna rzecz to nitka dentystyczna i o niej nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Wspomnę za to o specjalnych nitkach przypominających żyłki, które czyszczą zamki w aparacie (zapomniałam zrobić im zdjęcia). Są na tyle twarde, że bez problemu można wsunąć je w zamek i dokładnie oczyścić.
Przydatną rzeczą, która tym razem nie służy do zapewnienia higieny, jest wosk. Ja swój dostałam od ortodonty, ale można go również kupić. Służy on do zaklejania zamków, gdy zahaczają o policzki. Używałam go wiele razy i naprawdę pomagał. 

To chyba na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze rzeczy. 

Poprzedni wpis z serii:
1) Wyznania aparatki: Jak przygotować się do założenia aparatu?Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Twitter Udostępnij przez Google+