Sterylizacja i dezynfekcja – obraz posta

Sterylizacja i dezynfekcja

Dzisiaj porozmawiamy sobie o dezynfekcji i sterylizacji. Czym różnią się te dwie rzeczy? Kiedy należy je stosować? 

Higiena pracy jest niezmiernie ważna. Nawet robiąc sobie zabiegi w domowym zaciszu, powinniśmy zwracać na to uwagę. Część osób o tym zapomina. O zgrozo, nawet niektóre profesjonalne gabinety potrafią w ramach oszczędności nie trzymać się ściśle zasad. 

Chciałabym pokazać Ci, jaka jest różnica między dezynfekcją a sterylizacją. Tym razem nie zagłębie się w metody wykonywania tych dwóch technik, ale skupię się na tym, które narzędzia dezynfekujemy, a które sterylizujemy.  

Dezynfekcja – niszczenie mikroorganizmów, ale niekoniecznie niszczenie wszystkich ich przetrwalników. Najczęstsze metody dezynfekcji to płyny i myjka ultradźwiękowa.

Sterylizacja – wyjaławianie. Zniszczenie mikroorganizmów i ich przetrwalników. Najczęściej spotykamy się ze sterylizacją w autoklawie parowym. 

Jeżeli chodzi o dezynfekcję, to sprawa jest prosta - dezynfekujemy wszystko. 

Sterylizacja jest nieco bardziej skomplikowana. Nie każdy materiał jesteśmy w stanie wysterylizować. Sterylizacja często przebiega w wysokich temperaturach (np. autoklaw parowy), w których możemy sterylizować jedynie metalowe narzędzia. 

Obowiązkowo sterylizujemy te, które mają możliwość przerwania ciągłości skóry. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju cążki, radełka, frezy, łyżeczki unny. Warto pamiętać również o pęsetach. Wyrywanie włosków powoduje mikrokrwawienia. Niedostrzegalne dla ludzkiego oka, a niebezpieczne dla zdrowia - nawet taka drobna ilość krwi może przenosić choroby.  

Najlepsze podejście do tych spraw to takie, gdy wszystkie narzędzie traktujemy tak, jakby miały kontakt z materiałem zakaźnym. 

Narzędzia, które wykorzystujemy tylko dla siebie, również należy dobrze przygotować do następnego zastosowania. Resztki naskórka, które zostają na sprzęcie, to idealna pożywka dla bakterii. A dla nas metoda, by nabawić się zakażenia. Tego chyba nie chcemy. 

Mam nadzieję, że rozjaśniłam nieco ten temat. Jeżeli masz do mnie jeszcze jakieś pytanie, to pisz śmiało! 

Jak dbasz w domu o swoje narzędzia? Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Twitter Udostępnij przez Google+
Poprzedni post
Krem na noc od O2Skin
Następny post
Denko #4/2018