Blog i obserwacje - gadżet do obserwowania – obraz posta

Blog i obserwacje - gadżet do obserwowania

O czym dzisiaj będzie mowa? O obserwowaniu blogów i o tym, jak wykorzystać gadżet od Google, mimo nie posiadania bloga na silniku bloggera. Dużo osób, które decyduje się na przejście na własną domenę i hosting, obawia się utraty właśnie tych obserwatorów. Jak sprawić, aby z nami zostali? 


Zajrzałam do swoich notatek i zauważyłam, że ten wpis planowałam napisać od początku listopada!  Gdyby nie Meet Beauty i obiecanie kilku osobom, że stworzę coś takiego, pewnie zwlekałabym jeszcze dłużej. A temat uważam na tyle ciekawy i przydatny, że warto o nim wspomnieć. 


Obserwacja blogów to nie tylko bardzo przydatna funkcja. Dla wielu blogerów jest ona również wyznacznikiem popularności. Sama nie przykładałam do tego wielkiej wagi i był to błąd. Bardzo żałuję, że nie zdecydowałam się na ten krok wcześniej. Takie rozwiązanie jest wygodne zarówno dla twórców, jak i czytelników. 


1. Gadżet bloggera na własnym hostingu


Mój blog nie znajduje się na silniku bloggera. Tym samym nie mogę korzystać z tego, co on oferuje. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce da się pewne rzeczy obejść.


Krok po kroku przeprowadzę Cię przez proces zamieszczenia gadżetu do obserwacji na własnym blogu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać. Zacznijmy jednak od początku. 


Podstawą całego przedsięwzięcia jest posiadanie RSS. Nie będę się w to szczegółowo zagłębiać, bo od kwestii technicznych mam brata i sama nie bardzo się na tym znam, ale na koniec wpisu podrzucę Ci kilka przydatnych linków. Gdy mamy na stronie nasze RSS, całość będzie już naprawdę łatwa. 


1. Najpierw musisz założyć bloga na bloggerze. Spokojnie, nie musisz przechodzić przez wszystkie ustawienia – wystarczy założyć całkiem pustego bloga, będzie Ci on potrzebny tylko po to, by umieścić tam gadżet, nikt nie musi tam zaglądać.


2. Umieść na blogu (tym na bloggerze) gadżet obserwatorów.


3. Wejdź w „Ustawienia → Inne” i w miejscu „Adres URL przekierowania kanału postów” wstaw link do swojego RSS
Gotowe! Dla pewności i sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku, najlepiej zaobserwuj sam siebie i zajrzyj na listę czytelniczą – wpisy z właściwego bloga powinny pojawić się tam od razu lub po kilku godzinach.  


Jedyny minus tego rozwiązania to brak miniaturek zdjęć na liście czytelniczej. Nie znalazłam jeszcze sposobu, aby temu zaradzić. Nie jest to duża przeszkoda, ale wiadomo, że jesteśmy wzrokowcami i fotografie nas przyciągają, a przez brak tego nasz blog może czasem ginąć w tłumie. Mimo to warto postawić na taką opcję.


Gadżet już masz, jak jednak zamieścić go na swoim blogu? O tym mowa w następnym punkcie.


2. Ładny baner zamiast gadżetu bloggera


Tę metodę możesz stosować również wtedy, gdy masz bloga na bloggerze i chcesz po prostu, aby gadżet obserwatorów estetyczniej wyglądał na Twojej stronie (osobiście uważam, że gadżet bloggera do najładniejszych nie należy). Po prawej stronie bloga możesz zobaczyć, jak wygląda to u mnie. 


1. Przygotuj sobie grafikę, która będzie służyć za Twój przycisk.


2. Wciśnij „Obserwuj” w standardowym gadżecie bloggera i skopiuj link z okna, które się pojawi. 

3. Na blogu wstaw obraz i wklej skopiowany link w odpowiednim miejscu (w przypadku bloggera dodaj Gadżet Obraz, a w przypadku własnej strony musisz zrobić to ręcznie).


  


Gotowe! 


3. Blog na liście czytelniczej mimo braku gadżetu


A na koniec jeszcze jedna przydatna ciekawostka, która tym razem dotyczy czytelników. Jeśli korzystasz z listy czytelniczej, ale na niektórych blogach nie masz możliwości ich zaobserwować, wystarczy wykonać prosty trik. 


UWAGA: Działa tylko w przypadku blogów z RSS. 


1. Wejdź w swoją listę czytelniczą, a następnie po prawej stronie znajdziesz przycisk „Zarządzaj listą czytelniczą”.2. Wciśnij przycisk „Dodaj”.
3. Wpisz adres strony, którą chcesz obserwować i kliknij „Następne”.
4. Zaznacz, czy chcesz obserwować bloga publicznie, czy anonimowo i kliknij „Obserwuj”.
Od teraz na liście czytelniczej będą pojawiać Ci się powiadomienia o nowych wpisach. 


Na dzisiaj to tyle, chociaż temat z pewnością nie został wyczerpany. Mam nadzieję, że znajdzie się chociaż jedna osoba, która skorzysta z tych porad. Jeżeli coś jest niejasne, napisz komentarz, a postaram się pomóc. 


Na koniec kilka linków na temat RSS, które mogą Cię zaciekawić: 

- RSS – jak z niego korzystać? 

- RSS – jak samemu napisać generator kanałów?

- RSS Level Up! Rozwijamy generator kanałówUdostępnij przez Facebook Udostępnij przez Twitter Udostępnij przez Google+