Intrygujące śmierci królów Polski – obraz posta

Intrygujące śmierci królów Polski

Temat być może Cię zaskoczy, bo rzadko pojawiają się u mnie treści niezwiązane z urodą. Chciałabym jednak wrzucić od czasu do czasu coś innego dla urozmaicenia. Nie mam pojęcia, jak się to przyjmie. Jestem bardzo ciekawa, czy taki wpis przypadnie Ci do gustu.

Jeśli czytasz mnie dłuższy czas, być może pamiętasz, że wśród faktów o mnie, znalazła się informacja, że bardzo lubię historię. To właśnie dlatego chciałabym podzielić się z Tobą kilkoma ciekawostkami, które utkwiły mi gdzieś w głowie. A tematem dzisiejszym będą dość intrygujące śmierci królów Polski.

1. Władysław Jagiełło

Zaczniemy spokojnie (bez szokowania) od jednego z moich ulubionych władców. Do Jagiellonów mam szczególny sentyment. W gimnazjum kręciłam nawet film o Jagielle i Jadwidze Andegaweńskiej. 

Władysław Jagiełło miał w zwyczaju wychodzić rano na balkon, by móc słuchać śpiewu słowików. Jedna z jego "wycieczek" skończyła się przeziębieniem, które w tamtych czasach bywało śmiertelne, szczególnie dla osób w podeszłym wieku, a w takim niewątpliwie był Jagiełło. Chociaż władca był dobrego zdrowia, jego zgubą okazały się słowiki.

2. Władysław Warneńczyk

Syn tego pana wyżej. Długo krajem nie porządził, bo wybrał się na bitwę. A na bitwie jego koń potknął się o kamień, a władca spadł. Turcy nie zamierzali stracić takiej okazji i jeden z nich odciął mu głowę. Stało się to pod Warną, stąd też ten przydomek.
Ciała Warneńczyka nigdy nie odnaleziono, jednak twierdzono, że władca osmański przez lata trzymał jego głowę w słoiku z miodem.

A teraz czas na plot twist, bo nie mogę pominąć jednej z teorii spiskowych. Sama kompletnie w nią nie wierzę, ale jest dość ciekawa.
Nie ma ciała, nie ma zbrodni, prawda? Władysław przeżył i uciekł za granicę. Tam prowadził spokojne życie. Ożenił się, a później urodził mu się syn. Imię syna - Krzysztof Kolumb.

3. Zbigniew

Nie był królem, ale księciem, więc też mu coś się należy. Brat Bolesława Krzywoustego, z którym toczył wojnę. Przegrał i został brutalnie potraktowany. Brat odebrał mu wzrok, co spowodowało jego śmierć. 

4. Michał Korybut Wiśniowiecki

Władcą był dość słabym, a został nim dzięki zasługom swego ojca. Legenda głosi (legenda, bo wielu historyków twierdzi, że to tylko mit), że Wiśniowiecki zmarł poprzez zadławienie się... ogórkiem. Obstawiam kiszonego.
Wersja bardziej poprawna politycznie to śmierć z przejedzenia. Ponoć Wiśniowiecki był obżartuchem.

5. Henryk Walezy

Chociaż za tym panem nie przepadamy, bo po pół roku rządów uciekł do Francji (gdzie zwolnił się francuski tron), to mimo wszystko był jednym z królów naszego kraju.
W czasie swojego panowania głównie balował, a zostawiając Polskę samą sobie, ukradł z pałacu królewskiego zastawę sztućców i... pomysł na wychodek. To drugie staje się nieco ironiczne w kontekście śmierci Walezego, bo został zamordowany, siedząc właśnie na kibelku. 

Na usta aż samo się ciśnie: Kto kible kradnie, ten na kiblu ginie!

Na dzisiaj to koniec ciekawostek. Koniecznie napisz, czy Ci się podobało.Udostępnij przez Facebook Udostępnij przez Twitter Udostępnij przez Google+